Dr_Mandegar

دکتر محمدحسین ماندگار

فوق تخصص جراحی قلب و عروق

بیوگرافی

پروفسور محمدحسین ماندگار از جراحان حاذق قلب کشور می‌باشد. ایشان در ۱۶ شهریور ۱۳۳۳ در تهران متولد شدند و عمده تحصیلات خود را در تهران به پایان رساندند. با شرکت در کنکور سال ۱۳۵۱ وارد رشته پزشکی دانشگاه تهران شده و تحصیلات پزشکی خود را در سال ۱۳۵۷ در همین دانشگاه به اتمام رساندند. وی فوق‌تخصص قلب و عروق را نیز در سال ۱۳۶۶ شمسی از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران دریافت کردند.

دکتر ماندگار برای رسیدن به اهداف خود و یادگیری علوم روز در حوزه‌ی جراحی‌های قلب به سوئیس، فرانسه، انگلیس و آمریکا سفرکرده و دوره‌های جراحی متعددی را در کنار اساتید بنام این حوزه سپری کردند. 

با بازگشت ایشان به ایران در آبان سال ۱۳۶۹، دکتر ماندگار تصمیم به انتقال و به‌کارگیری تجربیات ارزشمند خود در داخل کشور گرفتند. ماحصل این تصمیم، تأسیس بخش جراحی قلب و عروق بیمارستان دکتر شریعتی تهران بود که تبدیل به یکی از مؤثرترین و مشهورترین مراکز آموزشی و پژوهشی در حوزه تخصصی قلب شد.

نام دکتر ماندگار با جراحی‌های قلب ایران پیوند خورده است. اولین پیوند قلب در ایران که به‌صورت موفقیت‌آمیز انجام شد، تحت سرپرستی ایشان صورت گرفت. در فروردین ۱۳۷۲ قلب یک پدر ۴۸ ساله که دچار مرگ‌مغزی‌شده بود، در بدن یک بیمار ۱۲ ساله قرار گرفت. عملی موفقیت‌آمیز و بی‌نظیر که امروزه نام ایران را در ردیف کشورهای برتر جهان در زمینه‌ی عمل پیوند قلب می‌بینیم.

فعالیت‌ها

فعالیت‌های دکتر محمدحسین ماندگار از سال‌های دور آغاز شده است. ایشان از سال ۱۳۷۹ شمسی در فرهنگستان علوم پزشکی و از سال ۱۳۶۹ شمسی در سازمان پزشکی قانونی و سازمان نظام‌پزشکی جمهوری اسلامی ایران در سمت مشاوره خدمت کرده است. دکتر ماندگار از سال ۱۳۸۱ شمسی عضو ثابت و رسمی جراحان قفسه سینه امریکا و از سال ۱۳۸۰ شمسی عضو رسمی و ثابت جامعه جراحان قلب و قفسه سینه اروپا و از سال ۱۳۷۹ شمسی میلادی عضو دائمی انجمن جراحان قلب و قفسه سینه حوزه مدیترانه شد. در حال حاضر ایشان از اعضای مؤسس و هیئت‌مدیره جامعه جراحان قلب ایران و از اعضای جامعه جراحان و انجمن آترواسکلروز ایران هستند.

تألیفات 

پروفسور محمدحسین ماندگار بیش از هشت جلد کتاب تخصصی، عمومی و افزایش اطلاعات عمومی را نگارش، تألیف ترجمه و گردآوری کرده است که برخی از این کتاب‌ها بیش از شش بار تجدید چاپ شده‌اند. برای ایشان پرداختن به مباحث پیشگیری قبل از درمان اهمیت بیشتری دارد، ازاین‌رو کتاب‌های بسیاری نیز در این زمینه تدوین و تألیف کرده است. علاوه بر این، بسیاری از مقالات پروفسور محمدحسین ماندگار در زمینه جراحی قلب در کنگره‌های داخلی و خارجی ارائه و مورد استقبال قرار گرفته است و تعداد بی‌شماری از این آثار در نشریات معتبر پزشکی از جمله نشریه سالیانه جراحی قفسه سینه و نشریه اکوکاردیوگرافی به چاپ رسیده است. پروفسور ماندگار ناظر بیش از ۴۵ پایان‌نامه دانشجویی در مقاطع دکترای پزشکی عمومی و فوق‌تخصص جراحی قلب بوده است.

افتخارات 

افتخارات ایشان در حوزه جراحی‌ها و درمان‌های تخصصی قلب و عروق، بی‌شمار است که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. اولین جراحی دریچه‌های هموگرافت قلب در ایران. (۱۳۷۰ شمسی)
  2. جراحی بای‌پس عروق کرونر قلب با کمک عروق داخلی سینه‌ای چپ و راست. عروق اپیگاستریک تحتانی و عروق گاسترواپیپلونیک راست. (۱۳۷۰ شمسی)
  3. اولین پیوند قلب موفقیت‌آمیز در ایران. (۱۳۷۲ شمسی)
  4. اولین جراحی موفق Ross operation.(۱۳۷۲ شمسی)
  5. اولین جراحی موفق Minimally invasive VSD&ASD Repair در ایران.(۱۳۷۲ شمسی)
  6. اولین جراحی موفق Minimally invasive CABG در ایران (۱۳۷۴ شمسی)
  7. اولین پیوند قلب هتروتوپیک در ایران (۱۳۷۶ شمسی)
  8. اولین جراحی اندوسکوپیک Lima harvested در ایران (۱۳۸۶ شمسی)
  9. اولین جراحی پیوند دریچه از طریق پوست در ایران Trans apical valvular implantation (۱۳۸۸ شمسی)
  10. انجام جراحی‌های VALVE INVALVE (۱۳۹۰ شمسی)